Čo vám napadne, keď sa povie slovo valach? Väčšine pravdepodobne ovce, pastierstvo alebo rozprávka Maťko aj Kubko. Teda aspoň to napadlo mne. Za valašskou kultúrou je ale oveľa viac. Našťastie sa počas nasledujúcich 22 mesiacov o nej čo to dozvieme. A to preto, že naša základná organizácia Snina je partnerom v novom projekte poľsko-slovenskej spolupráce „Trasa valašskej kultúry“.
Projekt tvorí 10 partnerov – 5 zo Slovenska a 5 z Poľska. Je spolufinancovaný z operačného programu Interreg Poľsko-Slovensko. Slúži na ochranu a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva cezhraničného územia. Cieľom je zintenzívnenie trvalo udržateľného využitia kultúrneho a prírodného dedičstva návštevníkmi a obyvateľmi.
Celý projekt je veľmi bohatý na aktivity. Fénix sa postará o to, aby remeslo pastierstva a ovčiarstva opäť ožilo a dostalo sa viac do povedomia. Zmapujeme ovčiarstvo v regióne, rozšírime vedomosti a zručnosti v tejto oblastí, zatraktívnime remeslo najmä pre deti a mladých ľudí.
Aktivít bude veľa, tak začneme zľahka, prvými dvomi:
– Detský kulinársky workshop Valachova vareška
– Zážitkový kemp Na salaši
Na tieto aktivity sa môžu prihlásiť naši členovia z pohraničnej oblasti s Poľskom. Ak vás projekt zaujal a chcete o ňom vedieť viac alebo sa chcete zúčastniť jednej z aktivít, ozvite sa nám na barborikova@do-fenix.sk
Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja
Projekt „Trasa valašskej kultúry“ je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Projekt realizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” v partnerstve s Detskou organizáciou Fénix, o.z. Územnou organizáciou Snina, Województwem Podkarpackim, Regionálnou rozvojovou agentúrou Svidník, Województwem Małopolskim, Związkiem Podhalan w Polsce, Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER, Obcou Oravská Polhora, Obcou Malatiná a Obcou Zázrivá.
Priorita: Zachovanie, ochrana, podpora a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva
Hlavný cieľ: Aktívna ochrana a propagácia kultúrno-prírodného potenciálu Karpát vytvorením medzinárodnej kultúrnej trasy – Trasa valašskej kultúry.
Obdobie realizácie: 04/2017-30/10/2018
Problémy: Nedostatok integrovanej ponuky spojenej s kultúrno-prírodným dedičstvom i. z nedostatku centrálnych informácií o ponukách/atrakciách, rozdrobené propagačné akcie, „projektový“ charakter predsavzatí a nedostatok kooperácie v turistickom sektore.
Turistické produkty zriedka „prekráčajú” administratívne hranice gmín, poviatov, regiónov, štátu, tvorené sú fragmentárne a ich úroveň rozvoja v jednotlivých regiónoch nie je rovnaká.
História pohraničia zapôsobila na stav zachovania materiálnych objektov kultúry a značne ťažšie pre zachovanie nemateriálne dedičstvo etnických skupín, ktoré obývali tieto územia. Postupujúce globalizačné procesy vplývajú negatívne na zachovanie miestnych tradícií.
To spôsobuje, že sú početné rozdrobené ponuky a „jednoduché” turistické produkty s ohraničeným, lokálnym charakterom. V konečnom dôsledku sa stráca efekt zo synergie aktivít, ktoré sa objavujú pri komplexných a kombinovaných turistických produktoch.
Odpoveďou na identifikované problémy je trasaprírodno-kultúrneho dedičstva spojeného s valašskými tradíciami v Karpatoch. Cieľom koncepcie je vytýčenie komplexnej trasy kultúrnej turistiky, spájajúcej prírodný potenciál a kultúrne dedičstvo valašských osadníkov, jedných z „otcov Európy“. Valašskú kultúru možno chápať ako celok kultúry Karpát vo všetkej svojej mnohofarebnosti a bohatstve – ich potomkami sú Bojkovia, Łemkovia, Gorali Beskýd a Podhalania.
Poslaním projektu je sublimácia karpatskej turistiky, tvorba a propagácia trvalo udržateľnej turistiky, založenej na ekologických modeloch, predstavujúcej nástroj aktívnej ochrany prírodných a kultúrnych zásob Karpát. Súčasne umožňuje zvýšiť rôznorodosť a obohatiť turistické ponuky a hospodársky rozvoj regiónov.
Aktivita sa dotýka 5 regiónov – PL: sliezsky, malopoľský, podkarpatský, SK: Prešovský kraj, Žilinský kraj.
Cyklus podujatí (také ako napr. vyháňanie oviec na pašu, kríženie oviec, pastierska jeseň, zháňanie oviec, valašské posiedky, bačovský zvyk, pastierske stretnutia).
Súťaž o najlepšie iniciatívy zdola. Iniciatívy zdola (oznam o súťaži pre obyvateľov, organizácie, neformálne skupiny na realizáciu neveľkých aktivít spojených s problematikou projektu). Celok financovaný partnermi, finančné prostriedky nebudú poskytované, len nápad bude financovaný. Iniciatívy sa budú zhodovať s východiskami Programu, projektu a úpravami o oprávnenosti výdavkov. Do organizovania všetkých podujatí budú zapojené lokálne organizácie a spoločenskí zástupcovia jednotlivých regiónov.
Aktivita sa dotýka 5 regiónov – PL: sliezsky, malopoľský, podkarpatský, SK: Prešovský kraj, Žilinský kraj.
Aktivita sa vzťahuje na 5 regiónov – PL: sliezsky, malopoľský, podkarpatský, SK: Prešovský, Žilinský kraj.
Aktivita sa dotýka 5 regiónov – PL: sliezsky, malopoľský, podkarpatský, SK: Prešovský kraj, Žilinský kraj