1. kurz prírodnej turistiky v teréne na slovenskej strane bol zrealizovaný v dňoch 22.-24.3.2019 v okolí Sniny.
Ubytovanie bolo na Sninských Rybníkoch v zariadení Vihorlat resort. Toto zariadenie zabezpečilo aj stravovanie počas celého kurzu.
Program 1. kurz prírodnej turistiky v teréne SK (.PDF)
Prvý deň po večeri začala teoretická časť. Účastníci dostali študijné materiály (letáky o prírodných a kultúrnych zaujímavostiach Horného Zemplína, zápisník, pero) + mapu Horného Zemplína. V spoločenskej miestnosti nasledovali prezentácie.
Prezentáciu projektu Prírodná turistika bez hraníc [178 MB] viedla Malgorzata Pociask, aktivity DO Fénix Snina v projekte a o DO Fénix Snina prezentoval Mgr. Jozef Talarovič, Flóru a faunu Horného Zemplína predstavil v prezentácii Ing. Miroslav Buraľ, Prírodné krásy a kultúrne pamiatky Sniny a okolia [10.6 MB] prezentovala Ing. Zuzana Burdová.
Počas jednotlivých prezentácií bola možnosť priebežne diskutovať a klásť otázky k témam, čo predĺžila túto aktivitu do nočných hodín. Po prezentáciách sa ešte ďalej spoločne diskutovalo a účastníci sa zároveň medzi sebou zoznámili.
Druhý deň ráno sa začala praktická časť v teréne - turistická vychádzka do pohoria Vihorlat. Pešiu turistiku po bývalých úzkokoľajkách v pohorí Vihorlat viedla Ing. Zuzana Burdová, ktorá pracuje v TIC Zemplínske Hámre a sprevádza turistov po regióne. Počas celého putovania zabezpečila odborný výklad k zaujímavostiam na trase.
Celá skupina peši prešla 11 km trasu: Vihorlat resort – stúpaním po asfaltke na Majov ranč a ku križovatke ciest a cyklotrás U umartého (hrob neznámeho vojaka) – potom po násype bývalej úzkokoľajky na Konské (výhybňu vláčikov) - Šponáreň (veľká čistina uprostred lesov, kde sa kedysi vyrábali bukové brzdové doštičky pre vagóniky úzkokoľajky) – Pod Dielom (križovatka cyklotrás pod Viduckými skalami) – Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, ktoré sa nachádza v katastri obce Ladomírov a malo najväčší teleskop na Slovensku.
Aktivity na Astronomickom observatóriu zabezpečoval jeho riaditeľ, RNDr. Igor Kudzej, CSc. Program bol bohatý až do noci - prehliadka observatória, „Hviezdna obloha“ (ZKP 2 – optomechanické planetárium), Digitálne planetárium - Sledovanie filmu „Vlčie hory“, Projekt „Karpatské nebo“ a Park tmavej oblohy POLONINY. Nakoniec sa vďaka dobrému počasiu vydarilo aj nočné pozorovanie hviezdnych objektov teleskopmi.
Strava (obed, večera a občerstvenie) bola podaná formou cateringu v priestoroch Observatória. Neskoro v noci prišiel pre účastníkov autobus a účastníci kurzu sa presunuli na miesto nocľahu (Vihorlat resort).
Tretí deň (v nedeľu po raňajkách) nasledovala poznávacia exkurzia autobusom po trase Parku tmavej oblohy pod vedením Ing. Zuzany Burdovej: Jalová (drevený kostolík), Starina (vyhliadka na Vodárenskú nádrž), Topoľa (drevený kostolík + cintorín vojakov z 1.svet.vojny), Nová Sedlica (vysunuté pracovisko NP Poloniny – výklad o národnom parku zrealizoval Ing. Miroslav Buraľ, pracovník NP Poloniny + pozorovacia plošina Astronomického observatória s výkladom astronóma RNDr. Igora Kudzeja, CSc.).
Po návrate nasledoval obed (Vihorlat resort) a ukončenie podujatia (Ing. Zuzana Burdová). Počas záverečnej diskusie sme s účastníkmi prebrali ďalšie plánované aktivity. Vyhodnotenie akcie zrealizovali projektoví partneri (Malgorzata Pociask, Mgr. Jozef Talarovič).
Mgr. Jozef Talarovič
Projekt č. INT/EK/KAR/1/II/B/0109 „Prírodná turistika bez hraníc“ sa realizuje v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020 vďaka poskytnutej finančnej podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu.
Projekt realizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” v partnerstve s Detskou organizáciou Fénix, o.z. Územnou organizáciou Snina.