Netradične v Ladomírove

Interreg Poľsko-Slovensko Projekt „Trasa valašskej kultúry“ je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Filcovanie

DO Fénix Snina sa dlhodobo venuje udržiavaniu ľudových remesiel v našom regióne. V sobotu, 9. decembra 2017, pripravilo podujatie pod názvom “Filcovanie”, ktoré sa konalo v priestoroch Turistickej ubytovne Jurčišin, v obci Ladomírov.

Bol to už druhý fénixácky remeselný workshop so zameraním na spracovanie ovčej vlny, tentokrát filcovaním.

Úvodom sme deti oboznámili s valašskou kultúrou, aký úžitok nám dávajú ovce, čo všetko sa dá z vlny vytvoriť. Nasledovalo praktické spracovanie ovčej vlny už zabudnutým spôsobom - filcovaním, či plstením, pod trpezlivým vedením skúsených odborníčok.

Účastníci si najprv vyskúšali suchý spôsob plstenia, pri ktorom trpezlivo naplstili rôzne ozdoby na vianočný stromček. Po obede pokračovali v práci, ale už v technike mokrého plstenia, počas ktorého si vyrobili z vlny rôzne ozdoby na odevy, náušnice, ale aj púzdra na mobil.

Počas podujatia deťom pomáhali aj pani učiteľky, ktoré dlhodobo pracujú ako dobrovoľníčky v DO Fénix a zároveň dozerali na zdarný priebeh workshopu.

Napriek snehovej kalamite a výpadku elektriny v závere podujatia, deti a mládež program zaujal a svoje výtvory aj ukončili a odniesli si ich domov ako darčeky pod vianočný stromček.

Projekt „Trasa valašskej kultúry“ je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Partneri

Projekt realizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” v partnerstve s Detskou organizáciou Fénix, o.z. Územnou organizáciou Snina, Województwem Podkarpackim, Regionálnou rozvojovou agentúrou Svidník, Województwem Małopolskim, Związkiem Podhalan w Polsce, Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER, Obcou Oravská Polhora, Obcou Malatiná a Obcou Zázrivá.