Trasa valašskej kultúry

Interreg Poľsko-Slovensko

Čo vám napadne, keď sa povie slovo valach? Väčšine pravdepodobne ovce, pastierstvo alebo rozprávka Maťko aj Kubko. Teda aspoň to napadlo mne. Za valašskou kultúrou je ale oveľa viac. Našťastie sa počas nasledujúcich 22 mesiacov o nej čo to dozvieme. A to preto, že naša základná organizácia Snina je partnerom v novom projekte poľsko-slovenskej spolupráce „Trasa valašskej kultúry“.

Projekt tvorí 10 partnerov – 5 zo Slovenska a 5 z Poľska. Je spolufinancovaný z operačného programu Interreg Poľsko-Slovensko. Slúži na ochranu a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva cezhraničného územia. Cieľom je zintenzívnenie trvalo udržateľného využitia kultúrneho a prírodného dedičstva návštevníkmi a obyvateľmi.

Celý projekt je veľmi bohatý na aktivity. Fénix sa postará o to, aby remeslo pastierstva a ovčiarstva opäť ožilo a dostalo sa viac do povedomia. Zmapujeme ovčiarstvo v regióne, rozšírime vedomosti a zručnosti v tejto oblastí, zatraktívnime remeslo najmä pre deti a mladých ľudí.

Aktivít bude veľa, tak začneme zľahka, prvými dvomi:

Detský kulinársky workshop Valachova vareška

Zážitkový kemp Na salaši

Na tieto aktivity sa môžu prihlásiť naši členovia z pohraničnej oblasti s Poľskom. Ak vás projekt zaujal a chcete o ňom vedieť viac alebo sa chcete zúčastniť jednej z aktivít, ozvite sa nám na barborikova@do-fenix.sk


Súvisiace aktivity projektu:

Zážitkový kemp Na salaši

Projekt „Trasa valašskej kultúry“ je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Plagát Zážitkový kemp Na salaši (.PDF) Program kempu Na salaši (.PDF) Zážitkový kemp Na salaši Fascinujú Ťa zvieratá? Chceš... Čítať viac »

Detský kulinársky workshop Valachova vareška

Projekt „Trasa valašskej kultúry“ je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Plagát Detský kulinársky workshop (.PDF) Valachova Vareška Prvý detský kulinársky workshop v Ladomírove Máte záujem o intenzívny gastronomický zážitok... Čítať viac »